Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej - strona główna
ul. Wyzwolenia 18, 43-300 Bielsko-Biała

Zakład Radioterapii

Dane kontaktowe

Kierownik

Lek. med. Magdalena Janik

Opis zakładu

W Zakładzie Radioterapii odbywa się leczenie z wykorzystaniem promieniowania jonizującego. Radioterapia, wraz z chirurgią i leczeniem systemowym,  jest podstawową metodą leczenia onkologicznego. Pacjenci w BCO-SM mają dostęp do kompleksowego, wielospecjalistycznego leczenia onkologicznego. W Zakładzie Radioterapii i Pracowni Brachyterapii prowadzone jest  leczenie chorób  nowotworowych  zarówno z wykorzystaniem samodzielnej radioterapii, jak i w  skojarzeniu  z leczeniem systemowym – chemioterapią i immunoterapią. Stosujemy najnowocześniejsze techniki planowania i realizacji leczenia takie jak  radioterapia konformalna z planowaniam 3D,  techniki dynamiczne z modulacją  intensywności wiązki ( VMAT, IMRT ), radioterapia stereotaktyczna czy radioterapia sterowana obrazem. 

Brachyterapia to metoda leczenia promieniowaniem jonizującym, która polega na napromienianiu zmian nowotworowych przez umieszczenie źródła promieniowania bezpośrednio w guzie lub jego sąsiedztwie.

Zakład Radioterapii z Pracownią  Brachyterapii posiada akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego w zakresie radioterapii onkologicznej oraz do prowadzenia staży cząstkowych w tej dziedzinie.