Beskidzkie Centrum Onkologii - Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej - strona główna
ul. Wyzwolenia 18, 43-300 Bielsko-Biała

Światowy Dzień Walki z Depresją

Światowy Dzień Walki z Depresją
Opublikowano

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Na świecie choruje na nią aż 350 milionów ludzi, w Polsce – 4 miliony. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją

Jego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Depresja to choroba jak każda inna. Związana jest z wadliwym funkcjonowaniem neuroprzekaźników w mózgu. Nie jest oznaką słabości! Dotyka ludzi w różnym wieku, niezależnie od płci czy statusu społecznego.

Przyczyn depresji upatruje się we wspólnym oddziaływaniu czynników endogennych (genetycznych, metabolicznych), egzogennych (związanych z obciążeniem chorobami somatycznymi, przyjmowanymi z ich powodu lekami działającymi depresjogennie etc.) i psychogennych – trudne wydarzenia życiowe, straty, zmiany. Depresja odbiera radość życia i jest przyczyną cierpienia psychicznego, fizycznego i wyobcowania społecznego. Depresję można i należy leczyć!

Nasi drodzy Pacjenci – pamiętajcie o możliwości rozmowy z psychologiem podczas leczenia w naszym Szpitalu. Wsparcie w obszarze emocji, radzenia sobie z chorobą, psychoedukacja – pomagają obniżyć napięcie i stres, a także zyskać nowe sposoby radzenia sobie w trudnych momentach naszego życia. Pamiętajcie, że nie jesteście sami!

Zespół psychologów BCO-SM pozostaje do Waszej dyspozycji.

Dominika Kozik-Kandziora