BESKIDZKIE CENTRUM ONKOLOGII
SZPITAL MIEJSKI im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej

Aktualności

w ścisłej czołówce

dodano: 2021-06-07

Do ścisłej czołówki

Do ścisłej czołówki najlepszych i najlepiej wyposażonych tego typu pracowni w Polsce pretenduje Pracownia Brachyterapii Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. Wszystko za sprawą kolejnego bardzo nowoczesnego sprzętu, który niebawem trafi do placówki. Mowa o aparacie HDR do krótkich, kilkuminutowych serii napromieniowania komórek nowotworowych źródłem o bardzo wysokiej aktywności promieniotwórczej. Dzięki urządzeniu szpital poszerzy swoją ofertę o brachyterapię przewodu pokarmowego, a tę wykonuje tylko kilka pracowni w Polsce.

Do zakupu urządzenia BCO-SM nie dołoży ani złotówki. Bowiem pieniądze na urządzenie – 2,5 mln zł po konkursie przekazało szpitalowi Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej – Doposażania zakładów radioterapii. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w maju tego roku. Obecnie w szpitalu trwa przetarg na zakup urządzenia, a uruchomienie aparatu musi zgodnie z umową nastąpić do 10 października br.

Aparat HDR tzw. podajnik stałych źródeł promieniowania w Zakładzie Brachyterapii BCO-SM nie będzie nowością. Jednak nowo zakupione nowoczesne urządzenie, które pojawi się w placówce niebawem zastąpi wysłużony aparat z 2008 r. 

Zakup aparatu to ostatni element na drodze do kompleksowego wyposażenia oddanej do użytku w listopadzie ubiegłego roku w BCO-SM nowoczesnej Pracowni Brachyterapii. Wtedy została ona przebudowana, unowocześniona i doposażona – m.in. w nowy tomograf komputerowy do planowania leczenia w czasie rzeczywistym i nowe oprogramowanie. Wyposażenie pracowni pozwala na realizację precyzyjnych i nowoczesnych technik miejscowego leczenia nowotworów przy użyciu promieniowania jonizującego. Modernizacja Pracowni Brachyterapii nie byłaby możliwa, gdyby nie wydatna pomoc finansowa ze strony bielskiego samorządu. I to koszt tego remontu był wkładem własnym do wygranego właśnie ministerialnego konkursu. Dzięki niemu teraz BCO-SM otrzyma całą kwotę na zakup aparatu HDR.

- Dwa lata temu rozpoczynając remont pracowni, nie mieliśmy możliwości planowania leczenia pacjentów w czasie rzeczywistym, co ograniczało jakość zabiegów – nie wszystkie zabiegi mogliśmy wykonywać. W tej chwili mamy taką możliwość, a dzięki niej jesteśmy wśród najlepszych zakładów w Polsce. Dlatego też wygraliśmy ministerialny konkurs na nowy sprzęt, bo podczas modernizacji przewidzieliśmy możliwość rozszerzenia działalności o takie rozwiązania i kiedy już aparat do nas trafi, jesteśmy w stanie natychmiast go uruchomić. Mało tego, nowy aparat HDR pozwoli nam rozszerzyć zabiegi o zupełnie unikatową brachyterapię przewodu pokarmowego, którą obecnie w Polsce wykonuje tylko kilka ośrodków. To już jest ścisła czołówka – mówi dyrektor BCO-SM Lech Wędrychowicz.

Brachyterapia to technika leczenia w radioterapii, polegająca na bezpośrednim napromienianiu komórek nowotworowych poprzez umieszczenie źródła promieniowania (pierwiastka promieniotwórczego) bezpośrednio w zmianie chorobowej (w guzie) lub w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Natomiast HDR (ang. high dose rate – wysoka moc dawki) to technika brachyterapii określająca moc dawki promieniowania – w tym przypadku wysokiej.

Emilia Klejmont
fot. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB

foto:  w ścisłej czołówce