BESKIDZKIE CENTRUM ONKOLOGII
SZPITAL MIEJSKI im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej

Aktualności

Seniorzy znaleźli odpowiedzi na wiele pytań

dodano: 2022-04-22

Wszystko w jednym miejscu- to najczęściej powtarzane słowa seniorów odwiedzających dzień otwarty dla osób starszych i z niepełnosprawnościami, który 20 kwietnia odbył się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej.
Szeroko rozumiane poradnictwo, bezpłatne badania oraz interesujące wykłady – 20 kwietnia sprowadziły do Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej prawdziwe tłumy. Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej zorganizował tam dzień otwarty dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami.
- To taki dzień, kiedy zainteresowane osoby mogą skorzystać z porad i zdobyć wszystkie potrzebne im informacje z wielu instytucji – informuje Beata Rozpędek z Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej. – Jak widać po frekwencji, jest ogromne zainteresowanie uczestników, którzy po czasie pandemii zdwoili swoją aktywność, z czego bardzo się cieszymy – dodaje B. Rozpędek.
Dzień otwarty był okazją do zdobycia informacji na stoiskach Rady Seniorów Miasta Bielska-Białej, Powiatowej Społecznej Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Komendy Miejskiej Policji, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Powiatowego Urzędu Pracy, Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Seniorzy w rozmowach na stoisku policji najczęściej rozmawiali o konkretnych sytuacjach związanych na przykład z parkowaniem czy też innymi niedogodnościami osiedlowymi.
- Pytali o oszustwa i kradzieże, jak się przednimi zabezpieczyć, czy też o sposoby, jak bezpiecznie funkcjonować w internecie – podkreśla aspirant Rafał Kobyłecki z Komedy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.
Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej przygotował cały wachlarz ofert skierowany głownie dla osób niepełnosprawnych.
- Są środki i programy skierowane dla osób niepełnosprawnych na rozpoczęcie lub też na prowadzenie działalności, czy też podjęcie pracy przez osoby z niepełnosprawnościami. Pracownicy PUP tłumaczą wszystkie niezrozumiałe kwestie i udzielają rad co dla konkretnej osoby jest lepsze – mówi dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku-Białej Marek Hetnał.
Przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Bielska-Białej Elżbieta Rosińska podkreślała, że rada jest wszędzie tam, gdzie są seniorzy.
- Służymy im radą i informacją. Okazuje się, że wiele spraw, które dla nas są oczywiste i proste, dla wielu seniorów są całkowicie nieznane. Dlatego tłumaczymy, gdzie są kluby seniora, jak działają, gdzie należy się udać, aby załatwić jaką konkretną sprawę - zapewnia przewodnicząca Rady Seniorów Miasta Bielska-Białej Elżbieta Rosińska.
W programie dnia otwartego znalazły się też prelekcje i debaty. Między innymi Anna Prokopiuk z Firmy Audiofon, mówiła na temat Po co słyszeć lepiej? Porozmawiajmy o słuchu, czyli co ma wspólnego słyszenie, szumy uszne i demencja.
– Pierwsze symptomy niesłyszenia mogą pojawić się w różnym wieku. Statystycznie w wieku powyżej 60 lat ponad 60 proc. osób uskarża się na mniejsze lub większe problemy ze słuchem. Nie wolno bagatelizować nawet drobnych objawów. Najczęściej dolegliwości rozpoczynają się od szumów w uszach. Jeżeli się pojawiają, to trzeba nie patrzeć na statystykę, lecz udać się na nadania - przekonywała Anna Prokopiuk.
Kierownik Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności Jacek Baczak omówił orzecznictwo dotyczące niepełnosprawności, jego podstawy prawne i praktykę. Wiosenne porządki na talerzu – co jeść, by mieć energię? to już kolejny temat, który przybliżyła dietetyczka Justyna Cieślica. Pamiętając o tym, że ruch to zdrowie, instruktorka rekreacji ruchowej Bielsko-Bialskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Karolina Zielińska wyjaśniała seniorom, jaki ruch jest dla nich wskazany. Ostatnią z prelekcji dotyczącą jesieni życia i niepełnosprawności oraz zmiany paradygmatu w perspektywie socjologicznej, wygłosił ją socjolog Paweł Pajor. Dla osób niesłyszących, podczas wykładów i nie tylko zapewniono obsługę tłumacza języka migowego.
Podczas dnia otwartego osoby starsze i z niepełnosprawnością mogły wziąć udział w przesiewowych badaniach zaćmy i słuchu. W obu przypadkach konieczna była wcześniejsza rejestracja, gdyż chętnych było bardzo wielu. Warto też wspomnieć, że w ramach tego dnia seniorzy mogli się poddać się wstępnej kwalifikacji oceny ryzyka złamań (FRAX) w ramach programu profilaktyki złamań osteoporotycznych, którą realizowało Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.
Wszyscy seniorzy z którymi rozmawiałem, podkreślali, że dzień otwarty z takim programem to doskonały pomysł, gdyż seniorzy mają do swojej dyspozycji przedstawicieli kluczowych instytucji w tym samym miejscu i czasie. Nie ma potrzeby wcześniejszego umawianie się na rozmowy, można przyjść prosto z ulicy i znaleźć odpowiedź na wiele pytań u źródła.

 https://www.youtube.com/watch?v=3MAG59ur1c0&t=127s

JacK

foto:  Seniorzy znaleźli odpowiedzi na wiele pytań