BESKIDZKIE CENTRUM ONKOLOGII
SZPITAL MIEJSKI im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej

Aktualności

Seniorze, działaj profilaktycznie!

dodano: 2022-05-20

Do udziału w Programie profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta Bielska-Białej, na lata 2021-2025 zaprasza Urząd Miejski w Bielsku-Białej i Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej. Program skierowany jest do mieszkańców miasta – kobiet w wieku 60 lat i powyżej i mężczyzn w wieku 70 lat i powyżej. Aby wziąć udział w programie, należy się zarejestrować przez telefon lub osobiście w BCO-SM.

Osteoporoza należy do istotnych problemów zdrowotnych, jest chorobą metaboliczną kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza osteoporozę do głównych chorób cywilizacyjnych. Jej znaczenie wobec starzenia się społeczeństw nieustannie rośnie. Choroba rozwija się w sposób podstępny, niepostrzeżenie przez wiele lat, nie dając żadnych objawów aż do złamania kości. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci.

Głównym celem programu realizowanego na zlecenie Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej przez Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski w Bielsku-Białej jest zmniejszenie liczby złamań osteoporotycznych wśród mieszkańców miasta – kobiet w wieku 60 lat i więcej oraz u mężczyzn w wieku 70 lat i więcej. Z programu wyłączone są osoby z już zdiagnozowaną i leczoną osteoporozą.

- Program dotyczy tylko mieszkańców Bielska-Białej, kobiet i mężczyzn w odpowiednim wieku. I to jest program profilaktyczny, to bardzo ważne. Oznacza to, że nie będziemy kwalifikować do niego pacjentów, którzy mają zdiagnozowaną osteoporozę, którzy się leczą. To jest profilaktyka złamań, czyli wychwytujemy osoby, które jeszcze się nie diagnozowały, a są w pewnym wieku, i z tego wynika, że potencjalnie mogą być zagrożone złamaniem. A wiadomo, że to złamanie niesie za sobą poważne skutki dla życia i zdrowia – tłumaczy odpowiedzialny za program w BCO-SM dr n. med. Maciej Lewicki.

Aby wziąć udział w programie, należy się zarejestrować. Obowiązuje rejestracja telefoniczna w godzinach 9.00-14.00 pod nr 661307618 lub osobista - w budynku przychodni onkologicznej BCO-SM przy ul. Wyzwolenia 18.

- Podczas rejestracji pacjent jest umawiany na wizytę przesiewową. Na tej wizycie wypełnia ankietę, a następnie przeprowadzone zostaje u niego badanie z tzw. kalkulatorem FRAX. Kalkulator ocenia perspektywę 10-letniego ryzyka wystąpienia złamań na podstawie podanych czynników, m.in. wieku, BMI i danych, które kalkulator ma dla danej populacji w danym kraju – mówi dr M. Lewicki. – Jeżeli kalkulator pokazuje ryzyko złamania powyżej 5, to dany pacjent jest już w grupie, którą trzeba się zająć. I tylko w przypadku takich pacjentów będziemy podejmowali kolejny krok – czyli skierowanie na badanie densytometryczne kości - ocenę ich gęstości. Następnie takie badanie będzie opisywane i pacjent otrzyma jego opis, a także wskazówki, co dalej robić. Wszystko po to, aby wcześniej wychwycić pacjentów z grupy ryzyka i wdrożyć wobec nich odpowiednie postępowanie profilaktyczne i ewentualnie lecznicze, ale to już np. u lekarza rodzinnego, a nie w ramach tego programu – dodaje lekarz.

Uczestnicy programu będą mogli również wziąć udział w warsztatach edukacyjnych. Program warsztatów jest skoncentrowany na uświadomieniu czynniku ryzyka osteoporozy, eliminacji pozakostnych czynników ryzyka złamań, stosowania odpowiedniej diety bogatej w wapń i witaminę D, unikania używek – papierosów, alkoholu i kofeiny oraz uprawiania aktywności fizycznej.

Emilia Klejmont

foto:  Seniorze, działaj profilaktycznie!