BESKIDZKIE CENTRUM ONKOLOGII
SZPITAL MIEJSKI im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej

Aktualności

Ogromna suma dla bielskiego szpitala. Znakomity wniosek uzyskał rządowe dofinansowanie

dodano: 2023-10-13

Fundusz Medyczny sfinansuje wniosek Beskidzkiego Centrum Onkologii-Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej ws. modernizacji i rozbudowy placówki. Dziś p.o. dyrektora szpitala dr Piotr Zdunek odebrał czek o wartości ponad 163 mln zł.
Na konferencję, w czasie której poinformowano, że wniosek Beskidzkiego Centrum Onkologii znalazł się na liście projektów zakwalifkowanych realizacji, zaprosił wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

- Cieszę się, że wśród projektów znalazł się projekt przygotowany przez BCO. Wszystkich projektów zgłoszonych do oceny było 39, wybrano 19. Nasz strategiczny projekt znalazł się na 5. miejscu. To świadczy o tym, jak dobrze projekt był przygotowany, ale też jak bardzo jest potrzebny mieszkańcom. Pamiętajmy, że BCO jest jedynym ośrodkiem specjalistycznym w naszym subregionie - mówił kandydat na senatora.

 

 
 

Kwota ponad 163 mln zł przeznaczona zostanie na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę obiektów szpitalnych, które znajdują się przy ul. Wyzwolenia oraz Wyspiańskiego w Bielsku-Białej. Modernizację przejdzie Pawilon I, w którym znajdą się oddziały onkologiczny, radioterapii, anestezjologii i intensywnej terapii, poradnia onkologiczna, pracownie endoskopii, mammografii oraz USG, a także zakład rehabilitacji.

Rozbudowany zostanie także Pawilon II poprzez dobudowanie do niego podziemnego skrzydła - tzw. bunkra, połączonego funkcjonalnie z istniejącym budynkiem wspólnym systemem komunikacyjnym W nim zlokalizowana zostanie pracowania PET. Przewidziany jest również zakup wysokospecjalistycznych wyrobów medycznych, m.in. aparatu PET/CT, zabiegowego aparatu RTG oraz czterech aparatów USG.

Efektami inwestycji będą zwiększenie poziomu kompleksowości w zakresie leczenia i diagnostyki chorób nowotworowych, skrócenie czasu oczekiwania oraz zwiększenie efektywności w obszarze wczesnego wykrywania chorób poprzez utworzenie pierwszej w regionie pracowni PET/CT.

- Kwota jest imponująca. Sprzęt, który zainstalowany będzie w szpitalu ma służyć profilaktyce. To jest coś, co było jeszcze nie w pełni rozwinięte. Następny cel, jaki nam przyświecał, to kompleksowość, by pacjenci nie musieli wyjeżdżać poza Bielsko-Białą. Prowadzimy ponadto modernizację budynku, który ma 110 lat i zostanie przywrócony do życia i rozbudowany. To jest perełka w mieście- mówił dr Piotr Zdunek.

ak

ŻRÓDŁO:
https://bielsko.biala.pl/aktualnosci/52291/ogromna-suma-dla-bielskiego-szpitala-znakomity-wniosek-uzyskal-rzadowe-dofinansowanie-foto

foto:  Ogromna suma dla bielskiego szpitala. Znakomity wniosek uzyskał rządowe dofinansowanie