BESKIDZKIE CENTRUM ONKOLOGII
SZPITAL MIEJSKI im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej

Aktualności

Księgi: Wsparcia, Słodyczy i Pasji

dodano: 2022-04-07

O tym, jak ważne jest wsparcie i dobra energia podczas choroby onkologicznej, nie trzeba nikogo przekonywać. Wiedzą o tym również lekarze z oddziału Breast Cancer Unit Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej. Dodatkowym źródłem oparcia, inspiracji i dobrej energii dla pacjentek na oddziale są od niedawna Księgi: Wsparcia, Słodyczy i Pasji.

Pacjentki dzielą się w nich swoimi przepisami na słodkości, bo, jak mówiła Regina Brett: Najlepsze jeszcze przed nami. Miała na myśli deser. Tak samo można podchodzić do życia. Kobiety dzielą się więc swoimi pasjami, żeby pokazać innym kobietom, jak wspaniale jest spełniać marzenia, i okazują sobie wsparcie, zapisują sytuacje, myśli oraz wydarzenia, które spotkały je, odkąd dowiedziały się o chorobie, by dowieść, że w życiu cały czas otacza je wiele dobra.

Do Ksiąg pacjentki mogą wpisać się anonimowo lub też podpisać się imieniem lub wymyślonym pseudonimem. Mogą zabrać z Ksiąg wszystko. Treści w nich zawarte są dla nich. Mogą zrobić zdjęcia strony, na których zapisano ważne dla nich teksty, aby mieć dostęp do nich w każdej chwili. Należy pamiętać, że treści zawarte w Księgach są wspólnym dobrem pacjentek i przeznaczone są jedynie do ich osobistego użytku. Nie wolno publikować ani rozpowszechniać zawartości Ksiąg.

Beskidzkie Centrum Onkologii – Szpital Miejski w Bielsku-Białej do utworzonej przez Ministerstwo Zdrowia sieci wyspecjalizowanych ośrodków referencyjnych typu Breast Cancer Unit dedykowanych chorym z rakiem piersi dołączyło w ubiegłym roku. To olbrzymi sukces placówki. Leczenie w ramach systemu zapewnia kompleksową diagnostykę oraz indywidualny proces.

W województwie śląskim do sieci Breast Cancer Units należą dwa szpitale – Narodowe Centrum Onkologii w Gliwicach i właśnie BCO-SM w Bielsku-Białej, co świadczy o jakości leczenia w tych placówkach.

Ośrodki referencyjne typu Breast Cancer Unit specjalizują się w leczeniu raka piersi i skupiają w jednym miejscu doświadczonych specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapii, patomorfologii, diagnostyki oraz posiadają zaplecze rehabilitacyjne i oferują profesjonalne wsparcie psychoonkologa. Dzięki tak kompleksowej i interdyscyplinarnej opiece ośrodki tego typu osiągają najlepsze wyniki leczenia raka piersi.

W BCO-SM pacjentami z rakiem piersi zajmuje się interdyscyplinarny zespół, w skład którego wchodzi około 20 osób, co pomaga w szybkim postawieniu diagnozy i skutecznym leczeniu.

Emilia Klejmont

Księga Pasji

Jeśli czujesz, że jest coś, co powinnaś robić,
jeśli masz do tego pasję,
przestań marzyć
i po prostu zrób to.
Wanda Sykes

Twoja pasja czeka na odwagę, by nadrobić zaległości.
Isabelle Lafleche

Witaj,
Czy masz w swoim życiu jakąś pasję?
Coś, czemu poświęcasz się bez reszty?
Co sprawia Ci ogromną satysfakcję?
Zachęcamy, abyś podzieliła się z nami swoim hobby, umiejętnościami czy zdolnościami!
Opisz, skąd wzięła się Twoja pasja, jak ją rozwijasz, ile poświęcasz jej czasu, co jej zawdzięczasz?
Pokaż innym kobietom, jak wspaniale jest spełniać swoje marzenia.
Być może pomożesz im odkryć w sobie podobne zainteresowania.
Być może dasz odwagę, aby… przestały marzyć i zaczęły działać!

Zespół Breast Cancer Unit

 

Księga Słodyczy

– Nie tak szybko. Najlepsze jeszcze przed nami.
Miała na myśli deser. Tak samo można podchodzić do życia.
Regina Brett

Witaj,
Jesteśmy pewni, że masz swój ulubiony przepis na popisowe słodkie co nieco. Zapraszamy Cię serdecznie do współtworzenia wyjątkowej i wspaniałej Księgi Słodyczy.
Chcemy prosić Cię, abyś podzieliła się z nami przepisami na ciasta, ciastka, ciasteczka, które najszybciej znikają z Twojego stołu. Wyjątkowe przepisy, które znasz od podszewki i nigdy Cię nie zawiodły.
Liczymy, że poza listą składników i szczegółowym opisem przygotowania, podzielisz się z nami Twoim sekretem, dzięki któremu jesteś Mistrzynią tych specjałów!
Bardzo Ci dziękujemy!

Zespół Breast Cancer Unit

 

Księga Wsparcia

Hojność polega nie tyle na tym, aby dawać dużo,
co na tym, aby dawać w odpowiedniej chwili.
Jean de La Bruyére

Witaj,
Cieszymy się, że jesteś,
Serdecznie Cię zapraszamy…
Księga Wsparcia powstała, abyś na jej stronach mogła zapisać dobre sytuacje, myśli oraz wydarzenia, które spotkały Cię, odkąd dowiedziałaś się o chorobie.
Domyślamy się, że czytając te słowa, myślisz: Jakie dobro? Jestem chora! Nic dobrego mnie nie spotkało.

Tak, choroba nie jest dobra, to trudne doświadczenie, którego każdy chciałby uniknąć.
Jednak wiemy też, że to nie wyrok, lecz wezwanie do walki o utracone zdrowie, walki, w której obiecujemy Cię wspierać.

Jesteśmy pewni, a tę pewność popieramy własnym doświadczeniem, że od pierwszej chwili, gdy dotarł do Ciebie cały ogrom nieszczęścia związany z diagnozą, kiedy przed Tobą zaczęły rysować się perspektywy kolejnych etapów leczenia, wyłączenia z uporządkowanego życia zawodowego, rodzinnego i towarzyskiego, wtedy równolegle zaczęło się dziać wokół Ciebie wiele dobra.

Może bliscy, o których troszczyłaś się z oddaniem, otaczają Cię teraz opieką i miłością w dwójnasób, może zwykle zabiegani przyjaciele okazują Ci wsparcie, a może sama zaczęłaś myśleć przede wszystkim o sobie, dotarło do Ciebie, że to Ty jesteś najważniejsza, znalazłaś czas na to, co lubisz, rozwijasz swoje pasje…

Z pewnością spotyka Cię wiele takich, małych i wielkich, miłych zaskoczeń. Chcemy prosić Cię, żebyś podzieliła się nimi, by stały się one wsparciem dla tych kobiet, które pojawią się tutaj w przyszłości, by Twoja historia powiedziała im:
… odetchnij, popatrz
spadają z obłoków
małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia…
ks. Jan Twardowski

Chcielibyśmy, aby z Twoją pomocą, dla Ciebie i innych kobiet, powstała wyjątkowa Księga Wsparcia na trudne chwile, aby znalazły się w niej zapiski pełne dobrej mocy, abyś pozostawiła w niej tyle dobrych emocji - ile tylko możesz, a zabrała dla siebie - ile tylko potrzebujesz.

Jeśli nie widzisz niczego pozytywnego w swoim życiu, zapraszamy Cię do lektury. Mamy nadzieję, że świadectwa innych kobiet, pozwolą Ci dostrzec elementy dobra także w Twoim życiu.

Zespół Breast Cancer Unit

foto:  Księgi: Wsparcia, Słodyczy i Pasji