BESKIDZKIE CENTRUM ONKOLOGII
SZPITAL MIEJSKI im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej

Aktualności

BCO-SM w drugim etapie konkursu - GŁOSOWANIE !!!

dodano: 2022-03-11

Rozbudowa Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej zakwalifikowana została do drugiego etapu ogólnopolskiego konkursu Top Inwestycje Komunalne 2022 ogłaszanego od lat przez Portal Samorządowy. Celem konkursu jest wyróżnienie i promocja odważnych i prorozwojowych inwestycji prowadzonych przez samorządy.

Dobór inwestycji warunkowany był ich rozmachem w odniesieniu do budżetu i możliwości samorządu, walorów estetycznych, funkcjonalności, nowatorstwa czy aktywnego gospodarowania majątkiem.

Rozbudowa Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej znalazła się wśród 25 innych nominowanych do drugiego etapu konkursu inwestycji polskich samorządów. Głosowanie potrwa do 15 kwietnia br. do godziny 12.00. Odbywa się na stronie internetowej: https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/top-inwestycje-komunalne-2022,105/.
Najlepsza inwestycja otrzyma specjalną nagrodę czytelników PortalSamorządowy.pl. Rada Konsultacyjna konkursu spośród 25 inwestycji wybierze 10 laureatów. Głosowania rady i czytelników są niezależne od siebie.

Nagrody w konkursie zostaną oficjalnie wręczone podczas uroczystej gali 26 kwietnia, w trakcie XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (www.eecpoland.eu 25-27.04.2022).

Pod sformułowaniem rozbudowa BCO-SM kryje się oczywiście nowy, otwarty we wrześniu 2021 roku pawilon. W ciągu dwóch lat przy ul. Wyzwolenia 18 powstał bardzo nowoczesny, pięciokondygnacyjny obiekt – miejsce kompleksowej diagnostyki i leczenia pacjentów onkologicznych. Przedsięwzięcie udało się zrealizować dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej. Koszt budowy i wyposażenia to około 150 mln zł, 80 mln zł stanowiło dofinansowanie zewnętrzne.

Nowy budynek stał się sercem szpitala. Zlokalizowano tu zakład medycyny nuklearnej, pracownię rezonansu magnetycznego, zakład diagnostyki obrazowej z pracownią RTG, dwiema pracowniami tomografii komputerowej, pracownią mammografii, pracownią biopsji stereotaktycznej oraz pracowniami USG ze sprzętem wartym wiele milionów złotych. Znajduje się tu również izba przyjęć. Piętro pierwsze i drugie zajmują oddziały łóżkowe z salami dwu- i trzyosobowymi oraz izolatkami i łazienkami - w sumie są tu 72 łóżka Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej. Na trzecim piętrze umieszczony został blok operacyjny z czterema salami operacyjnymi i salą wybudzeń.

Nowy pawilon szpitala został wyposażony w najwyższej jakości sprzęt i aparaturę medyczną. W szpitalu pojawiły się: hybrydowy system SPECT/CT, rentgenowski tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny o natężeniu pola magnetycznego minimum 3 T, nowoczesny mammograf cyfrowy z tomosyntezą i przystawką do biopsji stereotaktycznej, cyfrowy aparat rentgenowski z telekomando oraz dodatkowym stanowiskiem do zdjęć płucnych. Część z urządzeń to maszyny firmy Siemens Healthineers, która wybrała BCO-SM na swój ośrodek referencyjny w dziedzinie diagnostyki obrazowej.

Emilia Klejmont

foto:  BCO-SM w drugim etapie konkursu - GŁOSOWANIE !!!