BESKIDZKIE CENTRUM ONKOLOGII
SZPITAL MIEJSKI im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej

TERAPIA PRZECIWBÓLOWA – LECZENIE STRONTEM 89

Terapia Strontem-89 (89Sr) stosowana jest w leczeniu bólu wywołanego przez zmiany przerzutowe do układu kostnego, przede wszystkim u chorych z nowotworem gruczołu krokowego i gruczołu piersiowego bez właściwej odpowiedzi na konwencjonalne terapie przeciwbólowe. Zastosowanie 89Sr jest leczeniem wspomagającym lub alternatywnym w stosunku do klasycznej radioterapii.

Zastosowanie:

Stront-89 wykazuje silne powinowactwo do tkanki kostnej, emituje promieniowanie beta. Po podaniu koncentruje się w zmianach chorobowych kości. Promieniowanie skierowane jest lokalnie do zmian chorobowych kości, co powoduje uśmierzenie bóli kostnych.

Możliwe powikłania:

Po podaniu preparatu 89Sr mogą wystąpić zaburzenia hematologiczne o różnym stopniu nasilenia pod postacią trombocytopenii i leukopenii, zazwyczaj spadek nie większy niż 30% - objawy te są przejściowe i po kilku tygodniach następuje normalizacja wyników.

Niekiedy w pierwszych dniach po aplikacji 89Sr mogą nasilić się dolegliwości bólowe – dlatego prosimy nie odstawiać leków przeciwbólowych, zwiększyć dawkę lub zastosować inny preparat. 

Ustępowanie bólu obserwuje się 10-20 dni po podaniu preparatu.

Procedura nie jest wykonywana u osób poniżej 18 roku życia, kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji.

Względnym przeciwskazaniem jest uszkodzenie szpiku kostnego oraz ciężka niewydolność nerek w zależności od indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta.